PARAFIA PRZEMYKÓW

Szopka w naszym kościele

Dożynki 2017

PROCESJA REZUREKCYJNA

Rezurekcja – uroczyste nabożeństwo w Kościele katolickim, połączone z procesją,, którego celem jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego.

WIGILIA PASCHALNA 2017 r

Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Obejmuje ona poświęcenie ognia, wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu. Rozpoczyna obchód Zmartwychwstania Pańskiego.

POŚWIĘCENIE POKARMÓW 2017

W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wierni przynoszą w godzinach popołudniowych do kościoła tzw. święcone. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy.

GRÓB PANA JEZUSA 2017 r

Liturgia Wielkiego Piątku 2017

Nabożeństwem Drogi krzyżowej, wyjątkowo w kościele parafialnym, rozpoczęliśmy w tym roku liturgię Wielkiego Piątku. Podczas Drogi krzyżowej przedstawiciele wszystkich miejscowości tworzący naszą Parafię, podchodzili do krzyża przykładając swoje ręce do Niego.

Po wspólnej Drodze krzyżowej rozpoczęła się liturgia Wielkiego Piątku.

Zgodnie z tradycją Kościół w dniu dzisiejszym nigdy nie sprawował Ofiary Eucharystycznej. Dlatego głównym elementem dzisiejszej Liturgii Męki Pańskie była adoracja Krzyża, na którym zawisło zbawienia świata. Adorację Krzyża poprzedziła liturgia słowa, w której słuchając opisu Męki Pańskiej według świętego Jana uczestniczyliśmy w wydarzeniu Golgoty. Na zakończenie liturgii słowa w szczególnie uroczysty sposób prosiliśmy Boga w modlitwie powszechnej o zbawienie całego świata.

W dniu dzisiejszym, choć nie sprawujemy Eucharystii, wszyscy będący w łasce uświęcającej mogli przyjąć Komunię świętą, prawdziwe Ciało naszego Pana, które zostało wydane za nasze grzechy.

Ostatnim aktem liturgicznym było przeniesienie Najświętszego Sakramentu Grobu, a adoracja trwała do północy.

CIEMNICA 2017r

Początek Wielkiego Tygodnia 2017 - Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa jest Świętem, które zostało ustanowione  na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Pierwsze znane zapisy dotyczące święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku. Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskie. Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, symbol odradzającego się życia.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Kwiecień 2018